face

Bizden Haberler

19 Aralık 2018 | Bizden Haberler

Uluslararası Organ Nakli Koordinatörleri Eğitim Kursu – 10-14 Aralık 2018

Uluslararası Organ Nakli Koordinatörleri Eğitim Kursu 10-14 Aralık’ta İstanbul’da düzenlendi. Kursa 30 ülkeden 60 uzman katıldı.

Organ nakli koordinatörleri… Onlar hayat kurtaran organ nakli sürecinin perde arkasındaki kahramanları…

30 ülkeden 60 organ nakli koordinatörü Uluslararası Organ Nakli Koordinatörleri Eğitim Kursu’nda İstanbul’da biraraya geldi.

Kurs İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteğiyle yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi kapsamında yapıldı. 10-14 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından desteklenen kursta Türk doktor ve organ nakli koordinatörleri bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Afganistan, Arnavutluk, Belarus, Hırvatistan, Mısır, Etiopya, Gürcistan, Macaristan, Irak, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Moldova, Moğolistan, Filistin, Romanya, Senegal, Sudan, Tanzanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen katılımcılar ülkelerindeki eksiklikleri anlattı, ihtiyaç duydukları konularda bilgi aldı.

Ezbere Değil; Uygulamalı Eğitim

Kursta beyin ölümü teşhisi, organ temini, muhafazası ve transferi, aile bilgilendirmesi ve iknası, organ naklinde etik gibi konular konuşuldu. Katılımcılar bu süreçleri uygulamalı olarak Türk uzmanlardan öğrendi.

Katılımcılar kurs kapsamında Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi ve Uluslararası Organ Nakli Ağı Merkezi’ni de ziyaret etti. Organ nakli sürecinin tüm ayrıntıları merkezdeki simülasyon cihazı üzerinde katılımcılara anlatıldı.

7405

Toplam Nakil Sayısı

28272

Toplam Nakil Bekleyen Kişi Sayısı

453915

Toplam Gönüllü Bağışçı Sayısı

100297

2018 Gönüllü Bağışçı Sayısı