face

Bizden Haberler

28 Mayıs 2018 | Bizden Haberler

Dünya Karaciğer Nakli Kongresi ILTS – 23 – 26 Mayıs 2018

Dünya Karaciğer Nakli Kongresi (ILTS Annual Congress)’nin 20. si bu yıl Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirildi. Kongreye 40 ülkeden yaklaşık 1200 sağlık profesyoneli katıldı, Türkiye’yi temsilen yaklaşık 50 kişi yer aldı.

Toplantıların ana temasını, karaciğer nakli konusunda çığır açacak yeni gelişmeler oluşturdu. Kolon kanserlerinde karaciğer nakli ve kolanjiokarsinom denilen, şimdiye kadar hiç nakil yapılmayan kanserlerde nakil yapma ihtimaline yönelik fikirler paylaşıldı. Bunlar dışında, metastaz yapma eğilimindeki tümörlerde karaciğer nakli yapılıp yapılamayacağı da tartışıldı. Karaciğer naklinde kullanılan yeni ilaçlar ve yeni tedavi alternatifleri masaya yatırıldı.

Kongrede bu yeni gelişmelerin yanı sıra, karaciğer nakli operasyonlarının başarısının nasıl artırılacağı da konuşuldu. Operasyonlarda şimdiye kadar bağlı kalınan belli sınırların ötesine geçilip geçilemeyeceği üzerine toplantılar düzenlendi, hastalara daha fazla faydalı olabilme konusunda fikir paylaşımı yapıldı.

Canlı vericiden karaciğer nakilleri konusunda Hindistan ve Kore ile birlikte başı çeken Türkiye, kongrede de öne çıkan ülkelerden biri oldu. Kongreye katılan Türk heyeti, Türkiye’de bir ortak fikir toplantısı yaparak, Lizbon’da tartışılanlara nasıl katkı sağlanabileceğini konuşma kararı aldı. Kongre boyunca, Türk yönetici kadrosu ve sağlık profesyonellerinin yoğun uğraşları sonucu, 2020’de Dünya Karaciğer Nakli Kongresi’nin Türkiye’de yapılmasına karar verildi.

Kongrede International Transplant Network’ün Türkiye’nin çevre ülkelerle ve gelişmekte olan ülkelerdeki nakil merkezlerine yaptığı yardım takdirle karşılandı. ITN standını ziyaret eden pek çok kişi, karaciğer nakli konusunda bilgi ve eğitim alma isteklerini iletti. Kongrede yapılan ikili görüşmelerde de, 17-21 Ekim’de Antalya’da gerçekleştirilecek 1. International Transplant Network Kongresi’ne katılım için talepler aktarıldı, bu konudaki talep yoğunluğu ortaya çıkarılmış oldu.

 

Etiketler: , , , , ,

305

Toplam Ölü Donör
(31.12.2023)

32038

Toplam Bekleyen Hasta
(31.12.2023)

643593

Toplam Bağış Kartı
(31.12.2023)

8770

Toplam Nakiller
(31.12.2023)