face

Bizden Haberler

9 Eylül 2016 | Bizden Haberler

3. Organ Bağışı ve Organ Nakli Medya Çalıştayı

Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi (ITN- International Transplant Network) kapsamında üçüncüsü düzenlenen Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı 7-9 Eylül tarihleri arasında İstanbul Hilton Bosphorus Hotel’de gerçekleşti. Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın (TONV) koordinasyonunda 5 üniversite ve 5 sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, SESRIC ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından desteklenen projenin 2. fazı çerçevesinde hayata geçirilen çalıştayın birinci gününe DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Akdeniz Özelli, DEİK Sağlık İş Konseyi Koordinatörü Başak Canbulat, TONV ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKO) yönetim kurulu katıldı.

Çalıştaya Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Suudi Arasbistan, Libya, Yemen, Filipinler, Bahreyn, Mali, Ürdün, Katar, Irak, Filistin, İran, Özbekistan’dan toplam 30 gazeteci katıldı. Önceki çalıştaylarda olduğu gibi ilk gün gazetecilere Türkiye’nin ekonomik ve siyasi durumu hakkında bilgi verildi. Öğleden sonra ise Atakent Acıbadem ve Şişli Memorial Hastanelerini ziyaret etti.

Çalıştayın 2’nci gününde bilim ve medya camiasının önde gelen isimleri organ nakli haberciliğini tartıştı. Ayrıca organ nakillerinin önündeki sorunlar enine boyuna masaya yatırıldı. Dünya Organ Nakli Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Suudi Arabistan Organ Nakli Direktörü Dr. Faissal Shaheen, İstanbul Deklarasyonu çerçevesinde yaptığı açıklamada dünyadaki tüm nakillerin yüzde 10’unun yasa dışı yollarla yapıldığını belirterek bunun önlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çalıştaya Türkiye’den CNNTürk Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, Milliyet Gazetesi Ombudsmanı ve Yazarı Belma Akçura, Yeni Şafak İnternet Editörü Begüm Çelikkol, ; Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Sezgin, Sabah Gazetesi Sağlık Editörü Gül Kireklo, Medimagazin.com.tr Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Ersoy, Habertürk Gazetesi İnternet Editörü Demet Demirkır ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seray Öney Doğanyiğit gibi basın ve bilim camiasından çok sayıda isim katıldı.

Aynı gün organ alıcıları ile donör aileleri tecrübe ve günlüklerini aktardı. İkinci gün sertifika takdimi ve toplu fotoğrafla sona erdi. Uluslararası Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı, 3. gün İzmir Kent Hastanesi’ne yapılan ziyaret sonrası sona erdi. 15 ülkeden 30 gazeteci, aynı günün akşamı İstanbul’dan ayrıldı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

305

Toplam Ölü Donör
(31.12.2023)

32038

Toplam Bekleyen Hasta
(31.12.2023)

643593

Toplam Bağış Kartı
(31.12.2023)

8770

Toplam Nakiller
(31.12.2023)