face

Bizden Haberler

26 Ağustos 2016 | Bizden Haberler

2. Organ Bağışı ve Organ Nakli Medya Çalıştayı

Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi (ITN- International Transplant Network) kapsamında 2’ncisi düzenlenen Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın (TONV) koordinasyonunda 5 üniversite ve 5 sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü, Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, SESRIC ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından desteklenen projenin 2. fazı çerçevesinde hayata geçirilen çalıştayın birinci gününe DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Akdeniz Özelli, DEİK Sağlık İş Konseyi Koordinatörü Başak Canbulat ve TONV Yönetim Kurulu katıldı.

İkinci Medya Çalıştayı’nda bu hafta Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Moritanya, Mozambik, Nijer, Somali, Tacikistan, Uganda, ve KKTC’den gazeteciler ağırlandı. İlk günün öğleden önceki oturumunda, 13 ülkeden toplam 26 gazeteci Türkiye’nin ekonomik ve siyasi durumu hakkında bilgilendirildi.

Konuklarımız öğleden sonra ise Atakent Acıbadem ve Şişli Memorial Hastanelerini ziyaret etti. Özelde organ nakli genelde ise sağlık hizmeti hakkında bilgilendirildi. 

Çalıştayın 2’nci gününde bilim ve medya camiasının önde gelen isimleri organ nakli haberciliğini masaya yatırdı. Organ Nakli ve Organ Bağışında Medyanın Etkisi ve Gücü, Sağlık İletişimi, Organ Ticaretiyle Mücadele, Asılsız Habercilik, Yeni Medya gibi başlıklar ele alındı. Aynı gün organ alıcıları ile donör aileleri tecrübe ve günlüklerini aktardı. İkinci gün sertifika takdimi ve toplu fotoğrafla sona erdi. 2’nci Uluslararası Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı, 3. gün İzmir Kent Hastanesi’ne yapılan ziyaret sonrası sona erdi. 13 ülkeden gelen 26 gazeteci konuğumuz 26 Ağustos gecesi İstanbul’dan ülkelerine uçtu.
 

Etiketler: , , , , , , , , ,

305

Toplam Ölü Donör
(31.12.2023)

32038

Toplam Bekleyen Hasta
(31.12.2023)

643593

Toplam Bağış Kartı
(31.12.2023)

8770

Toplam Nakiller
(31.12.2023)