face

Bizden Haberler

20 Ağustos 2016 | Bizden Haberler

1. Organ Bağışı ve Organ Nakli Medya Çalıştayı

Sağlık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, SESRIC ve DEİK tarafından desteklenen, Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın (TONV) koordinasyonunda 5 üniversite ve 5 sivil toplum örgütünün yürüttüğü proje kapsamında 1. Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı düzenlendi. 17-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Çalıştayın açılışına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, DEİK Türk- Afrika İş Konseyleri Başkanı Tamer Taşkın, DEİK Sağlık İş Konseyi Başkanı Ruşen Yıldırım ve DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi üyesi İlyas Benveniste katıldı. 14 ülkeden 33 gazeteci Türkiye’nin ekonomik ve siyasi durumu hakkında bilgilendirildi.

İlk günkü programın öğleden sonraki kısmı hastane ziyaretleriyle devam etti. Konuklarımız Atakent Acıbadem ve Şişli Memorial Hastanelerini ziyaret etti. Organ nakli alanında verilen sağlık hizmeti hakkında bilgilendirildi.

Programın 2.gününde ise tıp, akademi ve medya camiasının önemli isimleri organ nakli haberciliğini masaya yatırdı. Organ Nakli ve Organ Bağışında Medyanın Etkisi ve Gücü, Sağlık İletişimi, Organ Ticaretiyle Mücadele, Asılsız Habercilik, Yeni Medya gibi başlıklar ele alındı. Aynı gün organ alıcıları ile donör aileleri tecrübe ve günlüklerini aktardı.

Programından ikinci gününde katılımcıların yanı sıra International Transplant Network Projesi paydaşlarından Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Dr. Yavuz Selim Çınar ve Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Uyar birer konuşma yaptı. ONKOD Başkanı Çınar organ naklinde güncel durumu aktardı. Prof. Uyar da Türk Yoğun Bakım Derneği en eski aktif ve en büyük yoğun bakım organizasyonu olduğunu, yoğun bakım hizmetleri, organ nakli ve bağışında anahtar rol oynadığı yönünde açıklamalarda bulundu.

ITN Projesi kapsamında düzenlenen 1. Organ Nakli ve Organ Bağışı Medya Çalıştayı, 3. gün İzmir Kent Hastanesi’ne yapılan ziyaret sonrası sona erdi. 14 ülkeden gelen 33 gazeteci konuğumuz 19 Ağustos gecesi ülkelerine uçtu. Türkiye’den ayrılmadan önce organizasyon hakkındaki memnuniyetlerini iletti.

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

305

Toplam Ölü Donör
(31.12.2023)

32038

Toplam Bekleyen Hasta
(31.12.2023)

643593

Toplam Bağış Kartı
(31.12.2023)

8770

Toplam Nakiller
(31.12.2023)